Kategoriler

Teknik Bilgi, İş makinası, Dizel Motor, Hidrolik Sistem, Şanzıman, Defransiyel teknik bilgileri, Nasıl çalışır

Teknik bilgiler, İş makinası, Dizel Motor, Hidrolik Sistem, Şanzıman, Defransiyel teknik bilgileri, Nasıl çalışır, Spare Parts, Tecnical informations

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
Devirdaim Su Pompası Nasıl Çalışır, Motor soğutma sistemi
Devirdaim Su Pompası Nasıl Çalışır, Motor soğutma sistemi Soğutma sistemi, adından da anlaşıldığı gibi motorun çalışmasından dolayı aartan motor sıcaklığının normal verimli seviyeye düşürülmesidir. Eğer motor soğutma sistemi düzgün çalışmazsa aşırı ısınan parçalar iş göremez hale gelir, mesela conta sızdırmazlık özelliğini kaybeder pistonlar silindirin içinde genleşerek hareket edemezler. Motorlarda 2 çeşit soğutma sistemi kullanılır, 1. hava soğutması ve 2. su soğutması Su soğ..
Dizel Motor Pistonu Montaj Talimatı
DETCH Dizel Motor Pistonu Montaj Talimatı: 1- Montaja başlamadan önce bütün parçalar özenle temizlenmeli ve uygun yapıdaki yağla yağlanmalıdır. pistonların ve segmanların yağlama kanallarının temiz ve yağlama yapabilir olduğu kontrol edilmelidir. Yeni gelen parçaların kutularının daha önce açılmadığı içindeki parçaların zarar görüp darbe vs gibi kontrolleri yapılmalıdır. Başka marka yan sanayi taklit ürünle değiştirilmediğine dikkat edilmelidir, emniyet güvenlik hologramlarının zarar gör..
Dizel motorun çalışma sistemi, Nasıl çalışır
DİZEL MOTORUN ÇALIŞMASI SİSTEMİ, DİZEL MOTOR NASIL ÇALIŞIR, BENZİNLİ MOTORLA ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR...   Dizel motor teknolojisi, Benzin yani Otto motorundan 16 yıl sonra, 1892 yılında Alman mühendis Rudolf Diesel tarafından bulunmuştur. Benzinli motorlarla temelde birçok özelliği aynıdır. Tek farkı piston içerisinde sıkıştırılanın yakıt + hava karışımı değil sadece hava olmasıdır. Sıkıştırılan hava belirli bir basınç ve sıçaklığa ulaştığında yüksek basınçlı enjektörden yakıt ..
Eskavatör Nedir, Nasıl çalışır ?
  ESKAVATÖR NEDİR NEDİR NASIL ÇALIŞIR... Ekskavatör, direk kazı makinası olup, kazı işlerinin ana makinasıdır. Hareket kabiliyetinin çok yüksek olması, kazı ve yüklemeyi aynı anda yapabilmesi nedeniyle en yaygın iş makinasıdır.   Ekskavatör yapılacak kazının amacına göre büyüklüğü değişir. Motor gücü, kova hacmi ve kazabileceği kazı derinliği ile orantılı olarak artar. Ekskavatör, genel olar..
Hybrid - Hibrit Motor Teknolojisi Nedir? - Nasıl çalışır ?
Hybrid - Hibrit Motor Teknolojisi Nedir? - Nasıl çalışır ? Sanayi devirimi 18. ve 19. Yıllarda İngiltere ( Birleşik Krallık ) ‘nin teknolojik buluşlarıyla ortaya çıkmış, Alman mühendisliği sayesinde ilerleyip sırasıyla, Batı Avrupa, Kuzey Amerika ve Japonya ‘nın katkılarıyla gelişmiştir. Sanayi devriminin neticesinde insanlık daha rahat bir yaşam kalitesine kavuşmuş olsa da, fosil yakıt ihtiyacı artmıştır. Mevcut fosil yakıtının hızla tüketilmesi enerji ..
Loader - Yükleyici Nedir, Nasıl çalışır ?
LOADER YÜKLEYİCİ, NEDİR NEDİR NASIL ÇALIŞIR... Yükleyici, maksad olarak adlandırıldığı gibi nakledilecek bir kazı malzemesinin seri bir biçimde taşıtlara yüklenmesini sağlar. Genellikle lastik tekerlekli olurlar. Büyüklüğü, yükleme yapacağı taşıta ve onun taşıma kapasitesine göre farklılık gösterir.   Yükleyici genel olarak kazılmış bir kazı yığınını yüklemek için kullanılır. Bir ekskavatöre g&o..
Motor Contası nedir? Nasıl çalışır?
Motor Contası Nasıl Çalışır?  Motor contaları, sızdırmazlık elemanlarının motorda genel olarak görevi temas ettiği parçalar arasındaki boşluğu doldurarak gaz, sıvı, yağ gibi materyallerin geçişini veya sızmasını engellemektir. Sızdırmazlık grubunun içinde en önemli parça silindir kapak contasıdır. Silindir kapak contası kompresyon gazının, soğutma sıvısının ve motor yağının birbirine karışmadan ve dışarı sızmadan motor bloğu ve silind..
Motor Piston Segmanı (sekman) nedir? Nasıl çalışır?
Motor Segmanı Nasıl Çalışır? Motor sekmanları yakıt ve hava karışımın patlamasının ardından çıkan hava-yakıt karışımı ve yanmış gazın kaçmasına engel olurlar. Ayrıca Piston kenarlarını ve silindir cidarlarını yağlayan yağın yanma odasına girmesini engellerler. Piston ısısını silindir duvarına aktararak pistonun soğumasına yardımcı olurlar. Motorun çalışması esnasında ısıl genleşmeye izin verecek şekilde piston ile silindir duvarı arasında kü&c..
Motor Pistonu nedir? Nasıl çalışır?
Motor Pistonu Nasıl Çalışır? Piston motorun en önemli ve en fazla çalışan parçalarından biridir. Motor çevrimi içerisinde yakıt - hava karışımının silindir içine dolması için gerekli vakumlama ( emme stroğu) işlemini ve karışımın kendiliğinden tutuşabilmesi için gerekli basıncı oluşturacak sıkıştırma (kompresyon stroğu) işlemini krank mili atalet gücünden faydalanarak sağlar. Sıkıştırılmış karışımın ateşlenmesi ve patlamasıyla meydana gelen kimyasal enerji piston tarafından doğrusal harek..
Motor Silindir Gömleği nedir? Nasıl çalışır?
Motor Gömleği Nasıl Çalışır? Piston, gömlek ve sekman motorun senkron olarak çalışan en önemli parçalarıdır. Motor Gömleği, Motorun hareketsiz elemanlarından biri olan silindirler motor çevriminin dış çerçevesini oluşturan ve pistonun hareket yoluna kılavuzluk eden elemanlardır. Bazı motor üreticileri tarafından silindir gömleği ayrı bir parça olarak dizayn edilmemiş silindir yüzeyi olarak motor bloğu..
Motor supabı (subab) nedir? Nasıl çalışır?
Motor Subabı Nasıl Çalışır?  Motor Supapları, motorda genellikle 2 çeşit olur emme ve eksoz supap, supaplar isminden de anlaşılacağı gibi motorun enerji vermesi için gerekli hava ve yakıt karışımını yanma odasına almaya ve yakıttan çıkan artık gazları dışarıya atmaya yarar. Supaplar doğru zamanda açılıp kapanmak üzere ayarlanmıştır. Emme supabı yakıt ve hava karışımını içeri alır ve kapanır. Yakıt patlayıp pistonu aşağı ittikten son..
Motor termostatı nedir? nasıl çalışır, ne işe yarar?
Motor TERMOSTAT YAPISI, ARIZALARI VE GÖREVLERİ; Termostatın görevi; Termostat motor suyu sıcaklığının motor üreticisinin istediği sıcaklık ölçüsünde olmasını sağlar, motor içerisindeki su devirdaimin yapılıp yapılmamasını sağlayan parçadır. Motor sıcaklığına göre hareket ederek, suyu açıp kapatmaya yarayan bir musluk gibi çalışır.   Termostatın Çalışması ; Motor çalıştığı sürece..
Motor Yağlama Sistemi Nasıl çalışır? Parçaları nelerdir?
Motor Yağlama Sistemi Nasıl Çalışır, ne işe yarar; Motor Yağlama Sisteminin Görevi: Motorun yağlanması sağlamak, sürtünerek çalışan parçaların arasındaki sürtünmeyi azaltarak aşınmaları önlemeye yardımcı olmak, motorun soğutulmasına yardımcı olmak, aşınmalar sonucu yağlama sisteminde oluşan talaşları temizlemek, boşlukları doldurarak sızdırmazlığı sağlamaktır.   Parçaları: 1.    Yağ karteri: Yağı..
Motor Yatağının Görevi Nedir? Nasıl Çalışır?
Motor Yatağının Görevi Nedir? Nasıl Çalışır? Yataklar motorlarda hareket ve yük iletimini aynı anda sağlayan parçadır. Makinalarda hareketli ve sabit parçalar arasında yük iletimini sağlamak ve bu parçaları birbirine göre sabit bir konumda tutmak temel işlevleridir. Yataklarda kayan yüzeylerin doğrudan teması sürtünme ve dolayısıyla hızlı aşınma ve metal yorgunluğunu doğurur. Sürtünmeyi azaltan yağlama ile yatakların çalışma süreleri ve çalışma verimleri uygun seviyeye getirilir.&nb..
Motorda Eksantrik (CamShaft) Milinin Görevi Nedir, Nasıl Çalışır ?
Motorda Eksantrik Milinin Görevi Nedir, Nasıl Çalışır ? Eksantrik Milinin görevi supapların sırası ile zamanında açılıp kapanmasını sağlamaktır.  Eksantrik mili hareketini krank milinden alır. Dizel motorlarda genellikle bu hareketi dişliler aracılığı ile alır, benzinli ve küçük dizel motorlarda ise triger kayışı sayesinde de çalışmaktadır. Eksantrik mili genellikle dövme çelik yöntemi ile üretilir, yada döküm olarakta tek parça olarak imal edilmektedir. Tappet (Supap..
TURBO Nedir, Nasıl çalışır ?
TURBO NEDİR NASIL ÇALIŞIR... Dizel ve Benzinli Motordan daha fazla güç ve tork verimi alınmasını TURBO sağlar. Egzoz gazları içindeki atık enerji ile çalışan bir hava pompası olan TURBO, bir türbin çarkı, bir kompresör çarkı ve bu ikisini birbirine bağlayan bir milden ibarettir. Motordan çıkan basınçlı egzoz gazları, turbonun türbin çarkına yönlendirilir. Göbekteki mil türbinle birlikte d&o..
TURBO Nedir, Nasıl çalışır ?
TURBO NEDİR NASIL ÇALIŞIR... Dizel ve Benzinli Motordan daha fazla güç ve tork verimi alınmasını TURBO sağlar. Egzoz gazları içindeki atık enerji ile çalışan bir hava pompası olan TURBO, bir türbin çarkı, bir kompresör çarkı ve bu ikisini birbirine bağlayan bir milden ibarettir. Motordan çıkan basınçlı egzoz gazları, turbonun türbin çarkına yönlendirilir. Göbekteki mil türbinle birlikte d&o..